Наукова робота кафедри селекції та насінництва пов’язана із становленням і функціонуванням наукової школи “Використання селекційно-насінницьких і технологічних засобів інтенсифікації виробництва для підвищення продуктивності і якості врожаю картоплі”. Вихідним періодом щодо її формування є початок роботи у 1982 році в Сумському філіалі Харківського СГІ ім. В.В. Докучаєва (на тепер Сумському національному аграрному університеті) доктора сільськогосподарських наук, професора, Лауреата Державної премії СРСР в галузі науки і техніки (1974), Заслуженого діяча науки і техніки України (1999), Заслуженого професора Сумського НАУ (2002) Миколи Дем’яновича Гончарова (1929-2004).
Під керівництвом М.Д. Гончарова була широко розгорнута науково-дослідна робота по селекції та насінництву картоплі в умовах Північного Сходу України. Для цього в 1986 році був спеціально збудований навчально-науковий лабораторний комплекс. В цьому ж році на базі Сумського СГІ (зараз Сумський НАУ) була організована Науково-виробнича система (НВС) “Меристема”, яка стала державним центром Сумської області по виведенню нових сортів картоплі і виробництва їх оздоровленого насіннєвого матеріалу. Цим було вирішено проблему насінництва картоплі в Сумській області. Господарства регіону щорічно отримували 8-10 тисяч тонн елітної картоплі. Багатовекторність діяльності НВС “Меристема” заключалася ще і у використанні її як навчальної бази для студентів, як полігону для проведення науково-дослідної роботи студентами, магістрами, аспірантами та викладачами.
НВС “Меристема” в 1999 році стала основою для створення Науково- дослідного Інституту проблем картоплярства північно-східного регіону України в складі СНАУ, засновником і першим директором якого також був професор Микола Дем’янович Гончаров. З 1999 року кафедру, а з 2005 року ІПК СНАУ очолила доктор с.-г. наук, професор Кожушко Н.С.
Практичним результатом 36-ти річної науково-дослідної роботи по селекції сортів картоплі є створення понад 20 нових нематодостійких сортів картоплі, адаптованих до умов північно-східного регіону України. Девять сортів картоплі – Молодіжна (1996), Ластівка (2002), Ювіляр 60-70 (2004), Аграрна і Фермерська (2006); Селянська, Слобожанка, Плюшка (2010); Псельська (2011) – занесено до Державного Реєстру сортів рослин України, в 2017 році отримано патенти на сорти Гончарівська і Смуглянка, 13 сортів визнано перспективними: Альтанка, Аспірантська, Весняна, Гібридна, Дієтична, Добрянка, Дружба, Злагода-2, Молодіжна-2, Світлична, Студенська, Ювілейна -35, Університетська.
За час становлення та розвитку наукової школи “Використання селекційно-насінницьких і технологічних засобів інтенсифікації виробництва для підвищення продуктивності і якості врожаю картоплі” під керівництвом професорів М. Д. Гончарова і Н. С. Кожушко захищено одну дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора с.-г. наук та 9 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук.