Війна, що триває на наших землях, щодня змінює ландшафти наших територій. А ще більшою проблемою є хімічне забруднення ґрунтів, які зазнали впливу обстрілів, пересування важкої техніки, мінувань тощо. Ми розуміємо, що негативний вплив на наші ґрунти ставатиме все більшим, бо чим триваліші бойові дії, – тим більшої шкоди буде завдано довкіллю і, зокрема ґрунтам. Коли таку землю повернути у обробіток та вирощувати на ній продукцію, ризикуємо годувати токсинами себе і планету. Таке явище називається екоцид – злочини, скоєні проти природи.
Ґрунти та їхній родючий шар формуються впродовж тисяч років. Військові дії, які можуть відбуватися впродовж буквально декількох днів і тижнів на окремих ділянках, можуть знищувати те, що формувалося тисячоліттями. І, на жаль, це має серйозні наслідки. Темпи відновлення саме ґрунтових ресурсів є дуже повільними.
Сьогодні ми майже не маємо доступу до інформації про стан ґрунтів у зоні активних бойових дій, але можемо базуватися на дослідженні уже звільнених територій.
Аби привернути увагу до здоров’я ґрунтів та сталого управління ресурсами, бібліотека СНАУ організувала книжкову підбірку «Цілеспрямований екоцид під час війни» та перегляд літератури «Інтегрований захист сільськогосподарських культур».
І саме сьогодні, 5 грудня, у день, коли в Україні відзначається Всесвітній день ґрунтів (WSD) – викладачі та аспіранти кафедри агротехнологій та ґрунтознавства відвідали бібліотеку, щоб прийняти участь у заході, переглянути літературу, поспілкуватися про проблеми відновлення здоров’я ґрунтів та захисту сільськогосподарських угідь і культур.
Захід був цікавим та змістовним як для запрошених, так і для бібліотекарів.