Студент Сумського НАУ, що досліджує і змінює світ та світогляд Homo sapiens.


Колектив кафедри ботаніки та екології Сумського НАУ і факультет агротехнологій та природокористування Сумського НАУ вітають студента Трофименко Дмитра Олександровича – студента ЕКО 1901м ФАТП, спеціальність 101 «Екологія» з достойним визнанням його навчально-наукових та практичних досягнень і призначення академічної стипендії Президента України на II семестр 2019/2020 навчального року.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про призначення академічних стипендій
Президента України студентам закладів вищої освіти
на II семестр 2019/2020 навчального року
• Відповідно до Указу Президента України від 9 червня 1994 року № 290 «Про заходи щодо державної підтримки освіти в Україні», пункту 3 Положення про порядок призначення академічних стипендій Президента України студентам вищих навчальних закладів та аспірантам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 1994 року № 744, на підставі пропозицій закладів вищої освіти
НАКАЗУЮ:
• Призначити на II семестр 2019/2020 навчального року академічні стипендії Президента України студентам закладів вищої освіти згідно з додатками 1 і 2.
• Стипендії виплачувати щомісяця за місцем навчання стипендіата за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді кошторису закладу вищої освіти на виплату академічних стипендій, з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю, за результатами якого призначена зазначена стипендія, до закінчення 2019/2020 навчального року згідно з навчальним планом.
• Департаменту фінансування державних і загальнодержавних видатків при формуванні обсягів видатків на стипендіальне забезпечення врахувати кошти для виплати зазначених стипендій стипендіатам, які навчаються у закладах вищої освіти, що фінансуються МОН.
• Взяти до відома, що стипендіатам, які навчаються у закладах вищої освіти, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передані на фінансування з місцевих бюджетів, виплата призначених стипендій здійснюється з обласних бюджетів і бюджету міста Києва.
• Керівникам закладів вищої освіти забезпечити виплату призначених стипендій у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1047 «Про розміри стипендій у державних та комунальних навчальних закладах, наукових установах».
• Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Стадного Є. А.
Додаток 1
до наказу Міністерства освіти і науки України
29 04/2020 р. № 576
список
студентів закладів вищої освіти, яким призначено академічні стипендії Президента України на II семестр 2019/2020 навчального року
СУМСЬКА ОБЛАСТЬ
Трофименко Дмитро Олександрович Сумський національний аграрний університет

• Студент Сумського НАУ, що досліджує і змінює світ та світогляд Homo sapiens – Трофименко Дмитро Олександрович – студент ЕКО 1901м ФАТП,
• спеціальність 101 «Екологія»
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
МАТЕРІАЛИ
науково-практичної конференції викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ
(13-17 квітня 2020 р.)
ОЦІНКА ПОТЕНЦІЙНОГО ВПЛИВУ ВІРУСНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ COVID-19
НА ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН ДОВКІЛЛЯ В УКРАЇНІ
Трофименко Д.О. студ. ЕКО 1901м ФАТП, спец. «Екологія»
Сучасний екологічний стан довкілля в Україні є кризовим. Посилення антропогенного тиску протягом останніх десятиліть на всі складові навколишнього природного середовища призвело до деградації різних екосистем загалом.
Раптовий спалах та поширення захворювання COVID-19 призвів до певного покращення екологічного стану довкілля у різних країнах світу. Це проявляється у зменшенні шкідливих сполук в атмосфері, покращення стану водного середовища, поява диких тварин у містах.
Потенційний вплив карантинних заходів щодо вірусного захворювання COVID-19 на екологічний стан довкілля в Україні, на нашу думку теж матиме певні позитивні наслідки. Слід говорити про прямий та опосередкований вплив на природні екосистеми, їх складові, враховуючи сучаснйи стан біосфери. Розглянемо можливі позитивні наслідки. Ці зміни будуть пов’язані із безпосереднім зменшенням антропогенного тиску людського суспільства.
По-перше, зменшення рівня забруднення атмосфери, водного та грунтового середовищ, за рахунок поступового зменшення та накопичення полютантів у даних геосферах. По-друге, зниження накопичення ТБВ у різних населених пунктах. Це пов’язано із раціональним використанням та переробкою сміття як вторинної сировини. Також слід прогнозувати поступове відновлення ландшафтного та біологічного різноманіття екосистем в цілому. Можливе зниження рекреаційного навантаження на природні та антропогенні системи в міських населених пунктах. Але всі позитивні наслідки матимуть лише тимчасовий характер, що буде наслідком запровадженого карантину.
Вважаємо, що для реальних змін екологічного стану в Україні потрібні радикальні зміни. Це перш за все зміна екологічної свідомості людського суспільства та розробка дієвого екологічного законодавства на основі європейського досвіду. Вірусне захворювання COVID-19 може бути мотиватором змін екологічного стану в Україні та світу загалом, адже природні резерви є вичерпними.
NASA опублікувала супутникові знімки, на яких видно, що якість повітря на Китаєм значно покращилась (зокрема, зменшились викиди NO2). Якість повітря покращилась через зменшення господарської діяльності, в результаті запобіжних заходів проти COVID-19.

https://www.earthobservatory.nasa.gov/images/146362/airborne-nitrogen-dioxide-plummets-over-china

Окремо слід проаналізувати потенційний вплив COVID-19 на стан атмосферного середовища в Україні. Даний вплив матиме як прямий, так і опосередкований характер. Безпосередньо прямий вплив пов’язаний із зменшенням руху автотранспорту на викопному паливі, що призведе до скорочення викидів шкідливих сполук в повітря.
Опосередкований вплив – матиме довгостроковий характер із послабленням глобального потепління та зменшення руйнування озонового шару планети. Крім того, в Україні, за умови скорочення рукотворних антропогенних весняних пожеж в екосистемах, зменшаться викиди діоксиду вуглецю та інших полютантів до безпечних рівнів, що може реально зупинити температурний дисбаланс глобального та регіонального рівнів.
Отже, проаналізувавши потенційні наслідки впливу карантинних заходів щодо вірусного захворювання COVID-19 на екологічний стан України зазначимо наступні тенденції.
По-перше, заходи щодо пандемії коронавірусу можуть позитивно вплинути на екологічний стан різних геосфер планети що покращить загальний стан природних екосистем нашої країни.
По-друге, можливі кардинальні зміни екологічної свідомості виду Homo sapiens, як громадян своєї країни, щодо взаємовідносин як між собою, так і щодо безпечних стосунків з іншими видами планети задля сталого розвитку і збереження гомеостазу екосистем для майбутніх поколінь.
ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА СТАНУ ОЗЕРА ЛЕБЕДИНСЬКЕ
В МІСТІ ЛЕБЕДИН СУМСЬКА ОБЛАСТЬ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ГІС-ТЕХНОЛОГІЙ
Трофименко Д.О. студ. ЕКО 1901м ФАТП, спец. «Екологія»

Сучасний стан природних водних екосистем є критичним. З кожним роком посилюється антропо-генне навантаження на водні біоми. Для контролю, моніторингу та оцінки стану водних екосистем на сучасному етапі розвитку людства потрібні сучасні інформаційні технології. Особливо значення та розвитку у XX ст. набувають ГІС-технології для екологічної оцінки водних екосистем в цілому.
ГІС-технологій в екологічній оцінці водних об’єктів є сучасним методом контролю та моніторингу. Застосування даних методів аналізу стану природних систем , а в даному випадку водних, дозволяє ефективно та оперативно оцінювати гідрологічні об’єкти за різними екологічними параметрами, порівнювати рівень забруднення та функціонування водних систем протягом досить тривалого часу та змоделювати можливий екологічний стан цих об’єктів в майбутньому.
Основна мета даної роботи – це довести необхідність та практичну ефективність застосування ГІС – технологій в екологічній оцінці природних водних екосистем.
Об’єкт дослідження – озеро Лебединське в місті Лебедин Сумської області. Сучасний екологічній стан даної водної екосистеми є критичним. Це потребує радикальних спільних дій місцевих органів влади та природоохоронних служб для порятунку та відновлення “екологічної перлини” Лебединщини. ГІС – технології є одним з можливих інструметів для вирішення цієї екологічної проблеми.
Лебединське — озеро на південно-західній околиці міста Лебедин Сумської області. Його площа разом з навколишніми луками — 50 га. Озеро використовується для відпочинку жителів міста (тут дозволено купатися) та любительської риболовлі.
Для визначення певного екологічного параметра озера використаємо ГІС-програму EOS Crop Monitoring(https://eos.com/crop-monitoring/main-map/fields/all)

Рис. Показник NDVI – спектральна характеристика густоти рослинності та ступеню забезпечення N -живлення для реалізації фотосинтетичної активності біосистем.
За допомогою програми EOS Crop Monitoring я визначив та проаналізував екологічний показ – ник NDVI для Лебединського озера за 2015-2019 роки, що відображає екозміни даного об’єкта.
Отже, використання ГІС – технологій в екологічній оцінці водних природних систем на прикладі Лебединського озера доводить, практичну ефективність та інформативність даного нового методу аналізу в практиці вирішення певних екологічних проблем та завдань в цілому та можливого прогнозування стану екосистем в сучасних взаємовідносинах людського суспільства та навколишнього природного середовища.