Наразі в Україні триває активна фаза воєнних дій, що суттєво впливає на компоненти екосистеми: водні ресурси, рослинний і тваринний світ, а також ґрунт. Оскільки Україна позиціонується як аграрна держава, останній компонент — ґрунт — має надзвичайно важливе значення. З початком повномасштабного вторгнення питання можливого забруднення ґрунту викликало занепокоєння серед світових лідерів, адже культури, вирощені на таких ґрунтах, можуть бути забрудненими.
У відповідь на цей виклик науковці Сумського національного аграрного університету розпочали дослідження забруднення ґрунту важкими металами та вивчення можливостей його ремедіації. Завдяки активній діяльності університету зростає зацікавленість міжнародних партнерів у співпраці.
Зокрема, доктор філософії, старший викладач кафедри агротехнологій та ґрунтознавства Оксана ДАЦЬКО отримала можливість пройти стажування у лабораторії ґрунтів та навколишнього середовища (Laboratoire Sols & Environnement) Університету Лотарингії (Université de Lorraine – INRAE) у м. Нансі (Франція). Ця можливість стала доступною завдяки програмі Women in STEM. Лабораторія спеціалізується на дослідженні впливу антропогенних факторів на ґрунти, збереженні біорізноманіття та відновленні якості забруднених середовищ. Основні напрями роботи включають розробку методів діагностики якості ґрунтів, дослідження їх функціонування і розвитку, а також оптимізацію сільськогосподарських культур шляхом аналізу взаємодії ґрунтів, рослин і організмів.
Візит Оксани ДАЦЬКО відкрив нові можливості для співпраці між установами. Зокрема, під час стажування вона представила результати досліджень, виконаних у межах проєктів із Королівським аграрним університетом (Великобританія), а також обговорила перспективи спільних досліджень із колегами лабораторії.
Крім того, Оксана ДАЦЬКО мала змогу відвідати захисти дисертацій аспірантів, які виконували дослідження на базі лабораторії, ознайомитися з керівництвом та матеріально-технічною базою установи. За період перебування було підготовлено драфт грантової заявки та обговорено перспективи академічної мобільності для здобувачів освіти і викладачів факультету агротехнологій та природокористування.