Натепер на кафедрі екології та ботаніки здійснюється виконання трьох наукових тем:  загальнокафедральної («Стан і динаміка фітопопуляцій в екосистемах Північного Сходу України за умов різного ступеня та характеру антропогенного впливу») і двох госпдоговірних  («Розроблення проєктів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду та організація їх території» та «Наукові дослідження природних лісових біогеоценозів області щодо збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, з метою виявлення територій, перспективних для подальшого створення нових об’єктів природно-заповідного фонду»). Спільне їх виконання  було розпочате у серпні 2020 р. із проведення кафедрального наукового семінару, на якому розглянуто ключові питання зазначених напрямів досліджень, визначено  методику та план робіт. Зараз відбуваються активні польові дослідження, збір фактичного матеріалу, а наукові семінари кафедри із популяційної екології рослин проводяться у природних екосистемах. До науково-дослідних робіт також залучаються студенти.