23 березня 2021 року студенти здійснили он-лайн подорож до Антарктиди, а саме – до Української дослідницької cтанції “Академік Вернадський”, яка працює цілорічно.
Спікером та гідом подорожі був молодий геофізик Анатолій Чернов, який вже двічі їздив у “південне царство льоду” і загалом протягом 15 місяців досліджував льодовики. Ця тема є одним з напрямків наукової діяльності на антарктичній станції “Академік Вернадський”, який стосується вивчення кріосфери – льодового та снігового покриву континенту.
Під час онлайн зустрічі зимівник Анатолій Чернов особисто провів цікавий пізнавальний віртуальний тур в середовищі Zoom Українською станцією. Розповів про рутинні наукові дослідження та цікаві моменти з наукового життя вчених і з радістю відповів на запитання. “А як там пінгвіни??”
На станції використовують 2 георадари VIY українського виробництва Transient Technologies LLC: VIY3-300 та VIY5-37. Георадарний метод досліджень набув широкого використання з другої половини 20 століття. Це електромагнітний метод, який застосовується для вирішення широкого спектра задач: пошук підземних об’єктів типу трубопроводів, кабелів, пустот; пошук археологічних пам’яток (рештки фундаментів, ходи, захоронення, скарби та інші цінності), прослідковування меж між різними геологічними породами; пошук підземних вод та зон зволоження ґрунтів; дослідження льодовиків та зони вічної мерзлоти. Останні були одними з перших об’єктів вивчення для цього методу і по сьогоднішній день георадар є найбільш ефективним не руйнівним методом в цих регіонів. Цим методом в Антарктичних широтах переважно досліджуються льодовики, сніговий покрив, можливо знаходити печери та славнозвісні підльодовикові озера
Глибинність сканування льодовиків з нашим георадаром становить 28 метрів і цього в більшості випадків достатньо для так званих острівних льодовиків, які ми досліджуємо. В отриманих даних міститься інформація про потужність льоду, підльодовиковий рельєф, ділянки тріщинуватості та зони присутності рідкої води, підльодовикові печери; проводиться моніторинг внутрішніх змін в льодовиках.
Природні ландшафтні та зоологічні дива Антарктики були представлені на унікальних світлинах і відео матеріалах! На цій події студенти побачили пінгвінів Дженту, їх дитинчат, тюленей та птахів Скуа, які також живуть навколо Станції та навіть іноді атакують зимівників! В процесі подорожі були використані чудові хронікальні фото- та відео-матеріаліи дослідження ландшафтів та біорізноманіття Антарктиди від Національного антарктичного наукового центру МОН України.