23 березня 2021 року кафедра екології Сумського НАУ запросила на побачення з Антарктидою студентів екологів групи – ЕКО 1901-1.
Он-лайн подорож здійснено в межах планованих лекційних занять та планованих антарктичних польових досліджень Української cтанції “Академік Вернадський”, яка працює цілорічно і кожного дня проводяться наукові дослідження.
Спікером та гідом був молодий геофізик Анатолій Чернов, але який вже двічі їздив у “південне царство льоду” і загалом протягом 15 місяців досліджував льодовики. Ця тема є одним з напрямків наукової діяльності на антарктичній станції “Академік Вернадський”, щодо вивчення кріосфери – льодовиків та снігового покриву.
Під час онлайн зустрічі зимівник Анатолій Черновособисто провів цікавий пізнавальний віртуальний тур (в середовищі Zoom) Українською Станцією. Розповів про рутину та цікаві моменти з наукового життя зимівників і з радістю відповів на запитання. “А як там пінгвіни??”
На станції використовуються 2 прилади VIY українського виробництва Transient Technologies LLC: VIY3-300 та VIY5-37. Георадарний метод досліджень набув широкого використання з другої половини 20 століття. Це електромагнітний метод, який застосовується для вирішення широкого спектра задач: пошук підземних об’єктів типу трубопроводів, кабелів, пустот; пошук археологічних пам’яток (рештки фундаментів, ходи, захоронення, скарби та інші цінності), прослідковування меж між різними геологічними породами; пошук підземних вод та зон зволоження ґрунтів; дослідження льодовиків та зони вічної мерзлоти. Останні були одними з перших об’єктів вивчення для цього методу і по сьогоднішній день георадар є найбільш ефективним не руйнівним методом в цих регіонів. Цим методом в Антарктичних широтах переважно досліджуються льодовики, сніговий покрив, можливо знаходити печери та славнозвісні підльодовикові озера
Глибинність сканування льодовиків з нашим георадаром становить 28 метрів і цього в більшості випадків достатньо для так званих острівних льодовиків, які ми досліджуємо. В отриманих даних міститься інформація про потужність льоду, підльодовиковий рельєф, ділянки тріщинуватості та зони присутності рідкої води, підльодовикові печери; проводиться моніторинг внутрішніх змін в льодовиках.
Природні ландшафтні та зоологічні дива Антарктики були представлені на унікальних світлинах і відео матеріалах! На цій події студенти побачили пінгвінів Дженту, їх дитинчат, тюленей та птахів Скуа, які також живуть навколо Станції та навіть іноді атакують зимівників!
Кафедра екології Сумського НАУ та студенти гр. ЕКО 1901-1 вдячні за онлайн подорож і використання чудових хронікальних фото- та відео-матеріалів, щодо ландшафтів та біорізноманіття Антарктиди від Національного антарктичного наукового центру МОН України.