Перелік засобів для провадження освітньої діяльності (матеріальні, нематеріальні, фінансові активи та інші ресурси, що знаходяться у власності Сумського національного аграрного університету)

 

Для забезпечення якісної підготовки студентів зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» в університеті на належному рівні, налагоджена робота з організації інформаційного та матеріального забезпечення освітнього процесу.

Для проведення підготовки функціонує наукова бібліотека Сумського національного аграрного університету. Наукова бібліотека СНАУ, як структурний підрозділ університету, відповідає за бібліотечне-інформаційне забезпечення освітнього та виховного процесів, має 4 абонементи, 4 читальних зали на 400 місць та забезпечує доступ до навчальної та наукової інформації на різноманітних носіях (підручники, навчальні посібники, періодика, аудіо-, відеодокументи, електронні документи, CD-ROМи, бази даних, у тому числі, бази даних Інтернет і ін.) у достатній кількості, що задовольняє потребу учасників освітнього процесу на 100%. Основне приміщення бібліотеки розташоване на двох поверхах факультету економіки та менеджменту і займає площу 721,6 м2. Крім того, в навчальних корпусах є профільні філії бібліотеки: у корпусі інженерно-технологічного інституту це 2 кімнати (книгосховище та абонемент і читальна зала (88,3 м2)); на факультеті ветеринарної медицини абонемент (49,1 м2). У головному корпусі університету бібліотека займає 3 кімнати: 2 читальні зали електронних видань (всього 149 м2), одна з яких є читальною залою юридичного факультету (35 місць) та книгосховище обмінного фонду (53,3м2). Загальна площа бібліотеки – 1145,9 м2.

Автоматизацію бібліотечних процесів та обслуговування користувачів забезпечують 57 комп’ютерів (28 із яких – це АРМ читачів, що забезпечують доступ до електронного каталогу бібліотеки СНАУ, електронної бібліотеки, електронного репозиторію та інтернет-ресурсів), які об’єднані в єдину інформаційну мережу, 2 сервери, 2 ксерокси, 2 багатофункціональних пристроїв, 10 принтерів та 3 сканери для зчитування штрих-кодів.

Переважна більшість бібліотечних процесів автоматизовані, в т.ч. – книговидача, для забезпечення діяльності якої до електронного каталогу внесені записи на активну частину фонду, заштрихкодовані видання та створена база даних читачів.

Бібліотекою СНАУ проводиться робота щодо наповнення електронної бібліотеки (на сьогодні це більше ніж 14,5 тис. повнотекстових видань – навчальні, наукові та навчально-методичні матеріали, створені викладачами університету та взяті з відкритого доступу). Суттєву допомогу при забезпеченні повнотекстовими виданнями надає й електронний репозиторій, що налічує на сьогодні понад 3780 повнотекстових документів.

Бібліотека працює й над наповненням власного сайту http://library.snau.edu.ua), завдяки якому надає інформаційні послуги у віддаленому режимі: доступ до електронного каталогу, електронної бібліотеки; віртуальна довідка та електронна доставка документів, а також інформує про діяльність бібліотеки загалом. Бібліотека також проводить інформаційну діяльність в соціальних мережах: «Facebook», «Google+».

В університеті діє редакційно-видавничий центр, що забезпечує редагування та друк навчально-методичної, наукової літератури й іншої друкованої продукції обсягом до 2000 д.а. щороку.

Навчальне обладнання лабораторій.

Для здійснення професійної підготовки в Сумському національному аграрному університеті створена відповідна навчально-матеріальна база, яка дозволяє здійснювати навчання студентів зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» за освітньо-професійною програмою «Захист і карантин рослин»

Матеріально-технічна база університету складається з 8 навчально- лабораторних приміщень загальною площею 79790 кв. м з сучасною актовою залою на 700 місць. Побут студентів в університеті забезпечують 4 гуртожитки на 2147 місць, у коледжах – 9 гуртожитків. Університет повністю забезпечений аудиторним фондом для здійснення навчального процесу.

Забезпечення Сумського національного аграрного університету приміщеннями навчального призначення та іншими приміщеннями є таким: навчальні приміщення, усього 50351 м. кв; приміщення для занять студентів, слухачів (лекційні, аудиторні приміщення, кабінети, лабораторії тощо) 28829,6 м. кв; комп’ютерні лабораторії 20200 м. кв; спортивні зали 1321,4 м. кв; приміщення для науково-педагогічних (педагогічних) працівників 2130 м. кв; службові приміщення 4580 м. кв; бібліотека, у тому числі читальні зали 5410 м. кв; гуртожитки 23120,8 м. кв; їдальні, буфети 3261,9 м. кв; медичні пункти 128 м. кв; інше  714,1 м. кв.

У Сумському НАУ вимога Ліцензійних умов не менше 2000 кв. метрів для закладу освіти виконується виходячи із наявних навчальних площ.

Забезпечується  доступність навчальних приміщень для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, зокрема безперешкодний доступ до будівлі, навчальних класів (груп) та іншої інфраструктури відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів, що документально підтверджено фахівцем з питань технічного обстеження будівель та споруд, відповідною установою, уповноваженою на проведення зазначених обстежень.

Забезпеченість навчальних аудиторій мультимедійним обладнанням в Сумському НАУ відповідає вимогам Ліцензійних умов виходячи з умови, що кожна лекційна аудиторія обладнана мультимедійним проектором та обладнанням, а також на кожній кафедрі є мобільні мультимедійні проектори.

Створення єдиного інформаційно-освітнього середовища Сумського національного аграрного університету дозволяє широке впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальну, наукову, управлінську, бібліотечну, видавничу й обліково-фінансову діяльність, що забезпечило університету пріоритетне місце серед аграрних вищих навчальних закладів України.

Інформаційно-освітнє середовище університету складається з сайту, електронного порталу, підсистеми дистанційного навчання, електронної бібліотеки та репозиторію, віртуального студентського бюро працевлаштування. Використання його ресурсів дозволяє кожному студентові і викладачеві працювати з навчально-методичним забезпеченням курсів, користуватися ресурсами бібліотеки, мати можливість контролювати свою успішність, навантаження, формувати електронні журнали, тощо. Для забезпечення безперебійного доступу до WEB-ресурсів використовуються мережеві технології Internet.

Навчальні корпуси, громадські місця на території СНАУ та гуртожитки мають покриття Wi-Fi із вільним підключенням до Інтернету.

У навчальному процесі з підготовки фахівців у Сумському національному аграрному університеті широко використовуються інноваційні інформаційні – комунікаційні технології навчання. Використання прикладних програмних продуктів передбачається навчальним планом підготовки фахівців і складається з різних видів робіт. Комп’ютерні технології навчання використовуються для виконання ситуаційних завдань на практичних та семінарських заняттях, а також при організації самостійної та індивідуальної роботи студентів.

В університеті діє принцип безперервної комп’ютеризації: на сьогодні у вузі 782 комп’ютерних місця для студентів  з виходом в Інтернет і кількість контактного дисплейного часу на кожного студента, в залежності від спеціальності, складає від 250 до 350 годин. Студенти та викладачі мають можливість черпати інформацію про найновіші досягнення науки через міжнародну інформаційну мережу Інтернет. В університеті створена локальна комп’ютерна мережа.

Впроваджена та активнодіюча автоматизована система керування навчальним процесом університету постійно оновлюється та вдосконалюється в залежності від виникаючих цілей і задач.

В університеті ефективно працює Центр інформаційних технологій, що забезпечує створення, технічну підтримку та постійне удосконалення електронної освітньо-наукової інформаційної мережі університету; розробку та модернізацію програмного і науково-методичного забезпечення; забезпечує вихід в інформаційний простір України і світової спільноти; здійснює технічну підтримку Internet – Internet мережі, Web-сайту університету, а також обслуговує мультимедійні лекційні аудиторії, парк персональних комп’ютерів та комп’ютерних класів.

Підвищенню ефективності управління освітньою, науковою, виховною та господарсько-фінансовою діяльністю університету сприяє впровадження розробленої в університеті автоматизованої системи керування навчальним процесом АСУ ВНЗ, яка дозволяє використовувати єдиний інтерфейс для забезпечення роботи наступних підрозділів університету: ректорату, деканатів, навчального та методичного відділів, планово-фінансового відділу, бухгалтерії, відділу кадрів.

Запроваджена автоматизована система АСУ ВНЗ складається із наступних модулів: «Навантаження» (викладача, кафедри): «Робочий план» (спеціальності, групи, студента); «Успішність» (електронний журнал, рейтинг студентів з дисципліни, рейтинг студентів групи, рейтинг студентів потоку, статистика успішності груп); «Відвідування» (статистика відвідувань, поточне відвідування); «Розклад» (академічної групи, викладача, студента, кафедри); «Списки студентів» (списки академічних груп); «Студенти та випускники» (працевлаштування).

Вагомим досягненням освітньої діяльності університету є широке впровадження інноваційних інформаційних технологій, сучасних методів і засобів організації навчального процесу.

В університеті у 2011 році створено Центр дистанційного навчання на базі кафедри кібернетики та інформатики.

Серед його пріоритетних завдань:

– впровадження технологій дистанційного навчання для студентів денної та заочної форми,

– організація курсів для підсистеми підвищення кваліфікації.

– забезпечення роботи спеціалізованих комерційних курсів.

Створення інформаційно-навчального простору на основі платформи Moodle https://portal.snau.edu.ua/ (http://cdn.snau.edu.ua/moodle) дозволяє надати студенту повне методичне забезпечення теоретичного, практичного курсів, самостійної роботи, а також online контакт викладача зі студентом. На випускних курсах запроваджена стовідсоткова IT підготовка зі спеціальності, як складової вивчення дисциплін фахового циклу.

Центр дистанційного навчання має необхідну кількість обладнаних комп’ютерних місць, що забезпечує не менше 1 комп’ютера на 1 працівника.

Кількість комп’ютерних місць для педагогічних і науково-педагогічних працівників, які ведуть навчання за дистанційною формою, із розрахунку на 1працівника складає 0,58. Кількість комп’ютерних місць для студентів із розрахунку на 1 особу складає 0,5.

Для створення, накопичення та обміну інформаційними ресурсами, необхідними для дистанційного навчання виділено сервер із цілодобовим режимом роботи.

Канал зв’язку головного сервера СНАУ мас пропускну здатність 128 Мб/сек, що забезпечує можливість цілодобового доступу через Internet до Web – сайту Центру дистанційного навчання, де викладені інформаційні ресурси, задіяні у дистанційному навчанні. Дистанційне навчання забезпечується наявним ліцензованими програмами загального призначення (операційна система, сервери баз даних та дистанційного навчання функціонують на базі Linux за ліцензією GNU GPL (General public License). Програмне забезпечення спеціального призначення для реалізації дистанційного навчання побудовано на базі e-learning платформи Moodle (модульне об’єктно-орієнтоване середовище дистанційного навчання) – безкоштовна, відкрита (Open Source) система дистанційного навчання. Організація навчального процесу і його адміністрування здійснюються в тому числі за допомогою порталу автоматизованої системи керування навчальним процесом СНАУ.

Веб-сайт Центру дистанційного навчання СНАУ забезпечує цілодобовий персоніфікований доступ до:

Дидактичне та методичне забезпечення для дистанційних курсів, розроблене в достатньому для якісного навчання обсязі і у відповідності до Положення про сертифікацію електронного навчального курсу.

Плани, методичні рекомендації і завдання для практичних занять, лабораторних робіт, які виконуються в очній формі розроблені викладачами університету у необхідній кількості і доступні у електронному вигляді через електронну бібліотеку Сумського національного аграрного університету. Методичні вказівки щодо виконання курсових, дипломних проектів (робіт) та державних іспитів розроблені і є в наявності як у друкованому так і в електронному вигляді (їх можна закачати із електронного каталогу повнотекстових видань бібліотеки СНАУ)

Детальні інструкції, що пояснюють і показують, яким чином виконувати всі активності, передбачені у дистанційних курсах, включаючи самостійне вивчення навчального матеріалу, участь у семінарах, дискусіях, практичних та лабораторних заняттях, отримання консультацій, в т.ч. для написання рефератів, виконання проектних завдань, проходження контрольних заходів тощо, розроблені і представлені в навчально-методичному забезпеченні.

Структура інформаційного середовища дистанційного навчання університету – класичний приклад сучасного розгалуженого віртуального підприємства, що має віддалені філії – локальні центри, які сполучаються з Центром дистанційного навчання (ЦДН) завдяки каналам мережі Internet.

Проведення дистанційних лекцій та дистанційних консультацій переважно здійснювалось за допомогою програмних клієнтів ml00 Telepresence компанії Polycom. Використання саме цього програмного забезпечення дозволило значно покращити якість відео – та аудіоданих при зменшенні навантаження на канали зв’язку.

Таким чином, наявна навчально-лабораторна база університету, на якій здійснюється підготовка фахівців зі спеціальності 226 «Захист і карантин рослин» за освітньо-професійною програмою Захист і карантин рослин відповідають існуючим нормам.

Враховуючи технологічні вимоги, щодо інформаційного забезпечення освітньої діяльності у сфері вищої освіти Сумський національний аграрний університет задовольняє наступні:

Університет повністю забезпечений матеріально-технічною базою для якісного здійснення освітньо-наукової діяльності.

Спортивні зали, стадіони.

Спортивні та фізкультурно-оздоровчі будинки і споруди Сумського національного аграрного університету за функціональним призначенням залежно від характеру їх використання віднесені до навчально-тренувальних, фізкультурно-оздоровчих та спортивно-демонстративних споруд.

Кафедра фізичного виховання  розміщена в спортивному комплексі СНАУ. В її розпорядженні 2 стадіони (2 футбольних поля, 1 стадіон з шістьма біговими доріжками) баскетбольний, гандбольний, волейбольний, міні–футбольний літні ігрові майданчики, 2 майданчики з нестандартним обладнанням. Зал для настільного тенісу та атлетичної гімнастики, ігровий зал, зали для занять фітнесом, шейпінгом, ЛФК та боротьбою, шаховий клуб. Спортивний блок обладнано сучасними тренажерами, комп’ютерами, аудіотехнікою та необхідним спортивним приладдям для забезпечення аудиторних та секційних занять.

Заняття з фізичного виховання проводяться в спортивному залі загальною площею близько 1321,4 кв. м., обладнаному сучасним устаткуванням, на двох стадіонах і спортивних майданчиках для баскетболу, волейболу. В зимовий період на території спортивного комплексу обладнується лижня та інші споруди для зимових видів спорту.

В третьому гуртожитку обладнано медичний пункт, де студентам з викладачами надається, в разі потреби, перша медична допомога.

Матеріально-технічне забезпечення спортивного комплексу Сумського національного аграрного університету повністю задовольняє потребу для проведення освітнього процесу та самореалізації активної особистості у сфері спорту.

Інші об’єкти соціальної інфраструктури. Забезпечення Сумського національного аграрного університету об’єктами соціальної інфраструктури: гуртожитки для студентів (4 шт.) – 23120,8 кв. м.; їдальні та буфети (4 шт.) – 3261,9 кв. м.; актові зали (3 шт.) – 674,3 кв. м.; спортивні зали (1 шт.) -1321,4 кв. м.; стадіони (2 шт.) – 18000 кв. м.; спортивні майданчики (3 шт.) – 8000 кв. м.; студентський палац (клуб) (1 шт.) –    269,0кв. м.; інші (2 шт.) – 124,0 кв. м.

Забезпечення життєдіяльності та соціальних потреб студентів та викладачів забезпечується наявністю соціальної інфраструктури Сумського національного аграрного університету. Житлова площа на одного студента у гуртожитку складає 6,0 кв. м., а кількість студентів на одне місце в їдальнях і буфетах становить 5 осіб.

За останні 5 років заяви всіх студентів про поселення в гуртожиток задовольнялись. Для сімейних студентів в гуртожитку № 3 виділено окрему секцію. Поселення студентів, за погодженням з деканатами, проводить студентська профспілка. Студенти Сумського НАУ проживають у гуртожитках №1, №2, №3, №4 по вул. Герасима Кондратьєва 160/1-4. Гуртожитки типові секційного типу побудовані у 1979 році, вони мають 5 поверхів секційного розташування      по 17-19 місць. На кожній секції є кухня з електричними плитами на три конфорки, з 2 столами і 2 раковинами, з балконом і санвузлом на 2 кабіни, з умивальником на 2 раковини. На дві секції, тобто на 36 студентів, обладнано побутову кімнату на 17 кв. м. В гуртожитку облаштовані окремі секції для хлопців та дівчат.

Таким чином, підготовка студентів спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» за освітньо-професійною програмою «Захист і карантин рослин» повністю забезпечена навчальними аудиторіями, спеціалізованими лабораторіями та кабінетами, обладнанням та устаткуванням, необхідним для виконання освітньої програми підготовки фахівців. Матеріально-технічна база Сумського національного аграрного університету відповідає ліцензійним вимогам підготовки здобувачів рівня освіти зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» за освітньо-професійною програмою «Захист і карантин рослин».

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВІ ЛАБОРАТОРІЇ

АНКЕТА «ОЦІНКА ЯКОСТІ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА»

https://docs.google.com/forms/d/1OWSgV9gSXEnQGL3cBH0zF0BDnY0vF9NH1U7oTievDts/edit

Шановний здобувачу вищої освіти! Просимо Вас відповісти на запитання анкети. Ваші відповіді допоможуть зробити Ваше навчання більш якісним і комфортним.