ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Кафедра захисту рослин створена у 1993 році з метою забезпечення північно-східної України висококваліфікованими агрономами по захисту рослин. У відповідності з вимогами  регіону та часу, на агрономічному  факультеті поступово зростала кількість спеціальностей, що, в свою чергу, сприяло Сумській області та ряду областей, розташованих поруч, у вирішенні кадрового питання та розширювало можливості для випускників шкіл у реалізації своїх здатностей та фахових інтересів. Кафедра є випускаючою і готує фахівців спеціальності 202 “Захист і карантин рослин” (за ОС “Бакалавр” та “Магістр”).

Спочатку кафедра розміщувалась у головному корпусі Сумського  с.- г. інституту по вул. Петропавлівській, 86. Матеріальну базу кафедри складали 2 навчальні лабораторії і викладацька, загальною площею 112 м2.

У 1998 році кафедру перенесено в окремий корпус  по вул. Кірова, 160/6, де вона знаходиться і до нині. Матеріальну базу кафедри складають 4 навчальні лабораторії та лекційна, 3 викладацькі і лаборантська, загальною площею більше 300 м2. На момент створення до штату кафедри входило 7 одиниць. З часу заснування і до травня 2008 кафедру очолював кандидат біологічних наук, доцент А.К. Мішньов.

У 2008 році за клопотанням колективу кафедрі захисту рослин та науково-навчальному  плодовому саду рішенням Вченої ради СНАУ  присвоєно почесне ім’я доцента Мішньова А.К. У 2009 році до річниці пам’яті Мішньова А.К. при кафедрі відкрито меморіальну дошку. У 2013 році з нагоди 70-ти річчя з дня народження Мішньова А.К. лекційній аудиторії кафедри  присвоєно почесне ім’я доцента Мішньова А.К. та проведено регіональну науково-практичну конференцію.

Першими викладачами кафедри були: доценти Мішньов А.К., Горбунов А.Ф., Михайленко А.В., Чіванов В.Д. Навчальній процес забезпечували два лаборанти Мартиненко І.В. і Здойма Н.Г. та інженер Сарбаш В.М. З 1994 року викладацький склад кафедри поповнили доцент Кабанець В.М. та асистент Сарбаш В.М. Членами кафедри в різні періоди також були доценти Троценко В.І., Бельський О. І., Іванов В.П.

З 2008 по 2011 р. обов’язки завідувача кафедри виконувала кандидат сільськогосподарських наук, доцент Татаринова В.І. З 2011 по 2022 кафедру очолював д.с-г.н.. професор Власенко В.А., а з 2022 року і до нині – к.с-г.н.. доцент Татаринова В.І. Зараз на кафедрі працює один доктор наук, шість кандидатів наук, два асистенти.

 

МІШНЬОВ АНТОЛІЙ КИРИЛОВИЧ (1943-2008 рр.) к.б.н, доцент

Базова освіта – агроном по захисту рослин. У 1970 році закінчив Харківський сільськогосподарський інститут ім. В.В. Докучаєва. В 1975 році захистив кандидатську дисертацію на тему: “Вишневий суспільний пильщик в умовах Лісостепу України та заходи боротьби з ним”. З 1975 по 1979 працював викладачем на кафедрі ентомології та зоології при Харківському сільськогосподарському інституті ім. В.В. Докучаєва. В 1979 році був запрошений до новоствореного Сумського філіалу Харківського сільськогосподарського інституті ім. В.В. Докучаєва і очолив агрономічний факультет на посаді декана, яку займав 24 роки (1979-2003 рр.). В 1993 році очолив новостворену кафедру захисту рослин, завідувачем якої був до останніх днів життя.

 

 

 

В різні роки членами кафедри були:

 

 

МИХАЙЛЕНКО АЛЛА ВІКТОРІВНА (1963-2009 рр.)

к.б.н., займала посаду доцента кафедри захисту рослин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГОРБУНОВ АНАТОЛІЙ ФРОЛОВИЧ (1940-2012 рр.)

К.б.н., займав посаду доцента кафедри захисту рослин

 

 

 

 

 

 

 

 

 КАБАНЕЦЬ ВІКТОР МИХАЙЛОВИЧ   доктор с.-г.н., займав посаду доцента кафедри захисту рослин, нині працює на посаді Директора інституту  сільського господарства північного сходу національної академії аграрних наук

 

 

 

 

 

 

 

 

САРБАШ ВІРА МИКОЛАЇВНА займала посаду старшого викладача кафедри захисту рослин, нині на пенсії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧІВАНОВ ВАДИМ ДМИТРОВИЧ, д.с.г.н.,  займав посаду доцента кафедри захисту рослин, нині працює на посаді заступника завідувача відділу радіаційної біофізики № 20  Інституту прикладної фізики

 

 

 

 

 

 

 

 

ТОКМАНЬ ВОЛОДИМИР СЕРГІЙОВИЧ  

к.с-г.н., займав посаду доцента кафедри, нині працює доцентом Кафедри садово-паркового та лісового господарства

 

 

 

 

 

 

 

 

ГРЕБЕНЮК ВАЛЕРІЙ ПАВЛОВИЧ

працював на посаді старшого наукового співробітника лабораторії Мікології

 

 

 

 

 

 

 

 

СТРАНІШЕВСЬКА ОЛЕНА ПАВЛІВНА

воктор сільськогосподарських наук, працювала на посаді професора кафедри захисту рослин

 

 

 

 

 

 

 

 

КРИВОНОС НАДІЯ СТЕПАНІВНА (1953-2019 рр.). Працювала на посаді старшого лаборанта

 

 

 

 

 

 

 

 

НАУКОВІ НАПРЯМКИ, ШКОЛИ.

 

       З 1998 року на кафедрі працювала лабораторія фізико-хімічних досліджень під керівництвом академіка Нью-Йоркської Академії наук, доцентом В.Д. Чівановим. Лабораторіябула обладнана сучасними приладами, зокрема біохімічним масспектрометром, електронними мікроскопами, рідинним хроматографом. В лабораторії розробили науковий проект “Мас спектрометрія в агробіології”.

Основними науковими досягненнями лабораторії є фундаментальні роботи, опубліковані в зарубіжних та академічних журналах відповідного фаху та прикладні розробки,  зокрема: нові масспектрометричні експрес-методи аналізу агробіологічних об’єктів (зерно, продукти тваринництва, грунти) на вміст пестицидів,  антибіотиків, алкалоїдів. Важливою розробкою цієї лабораторії є тема: “Дослідження метаболізму картоплі різних сортів в умовах північно-східної України”. Головна ідея полягає в дослідження вторинних метаболітів картоплі, які обумовлюють її токсичність та рівень резистентності щодо хвороб та шкідників, за допомогою мас спектрометричних методів аналізу.

 

 

 

 

 

 

З 1999 року функціонувала лабораторія Мікології під керівництвом старшого наукового співробітника Гребенюка В.П. Лабораторія працювала над розробкою та впровадженням технології отримання харчового білку на основі вищих грибів а також проведення науково-дослідної роботи студентів. Відпрацьована гнучка технологія вирощування грибів в сітчастих металевих контейнерах та нові рецептури приготування напівсинтетичного та синтетичного субстратів на основі місцевих матеріалів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На кафедрі було створено лабораторію Плодівництва та виноградарства. Викладачами та студентами кафедри було закладено маточники 10-ти клонових та колоновидних сортів яблуні, закладено маточники ягідних культу,   вирощували  саджанці чорної смородини та винограду.
Під час проходжень навчальних та виробничих практик студенти вивчали видовий склад шкідників та хвороб, технологію захисту від шкідників, хвороб та бур’янів.

 

 

 

 

Етапи розвитку

Кафедра розміщувалась у головному корпусі Сумського  с.- г. інституту по вул. Петропавлівській, 86. Матеріальну базу кафедри складали 2 навчальні лабораторії і викладацька, загальною площею 112 м2. У 1999 році кафедру перенесено в окремий корпус  по вул. Кірова, 160/6, де вона знаходиться і до нині.

Матеріальну базу кафедри складають 3 навчальні лабораторії та 1 лекційна, 3 викладацькі і лаборантська, загальною площею близько 300 м2.

 

 

 

 

 

Переселення в новий корпус відбувалося поступово. Переобладнання корпусу та благоустрій території  проводилось самотужки, силами колективу кафедри та студентів. За досить короткий час корпус був підготовлений до нового навчального року, лабораторії та лекційні аудиторії укомплектовані для проведення лабораторно-практичних та лекційних занять.