Війна не зупиняє розвиток та модернізацію лісового господарства. Навпаки, лісівники намагаються докласти максимум зусиль аби відновити пошкоджені та знищені території, які постраждали внаслідок російського вторгнення в Україну. Саме для ознайомлення з сучасними технологіями забезпечення садивним матеріалом лісової галузі та відновлення зелених насаджень населених місць, викладачами кафедри садово-паркового та лісового господарства було організовано екскурсію до Насіннєво-селекційного центру Північного офісу ДП «ЛІСИ УКРАЇНИ».

У 2022 році на базі базового розсадника Бішкінського лісництва Лебединської філії розпочато будівництво насіннєво-селекційного центру, який має забезпечити садивним матеріалом близько 3 млн. га лісу. Цей комплекс дозволяє вирощувати сіянці основних лісо твірних порід (дуба звичайного та сосни звичайної) із закритою кореневою системою. У таких рослин краща приживлюваність і більша енергія росту і порівняно з сіянцями з голим коренем, вони мають більший термін проведення висадки.

Головний майстер розсадника Олександр БУБЛИК для здобувачів спеціальностей «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство» коротко описав технологічний процес висівання сосни від підготовки торфосуміші для заповнення посівних лунок касет. Касети наповнюються автоматично торфом, який завантажуються в спеціальний змішувач субстрату. Тут торф зволожується та змішується з пролонгованими добривами та подається до агрегату для наповнювання касет. Касета з торфом прямує до посівної машини. Насінина, потрапивши в гніздо для посіву під дією вакууму міцно тримається на барабані. Після цього касета потрапляє на стрічковий конвеєр. Наступним етапом є присипання посівів торфом або піском та зволоження. Завершується процес сівби на роликовому конвеєрі відводу касет, де лісівник знімає касету та переміщує на площадку вирощування сіянців.

Поряд з посівним комплексом розміщені поля для дорощування. В перший рік підприємство може вирощувати 50 тис. сіянців сосни звичайної та 150 тис. сіянців дуба звичайного, впродовж 2-3 наступних років створять можливість вирощувати до 3 млн сіянців.

Крім того, Бішкінське лісництво реалізує саджанці найбільш популярних видів декоративних рослин таких родів як ялівець, самшит, туя, спірея, вейгела, верба, форзиція, барбарис, чубушник, калина, кипарисовик, бересклет, ялина, дерен та інші. Здобувачі могли порівняти  саджанці з закритою (в горщиках) та відкритою кореневою системою.

Приємно відмітити, що на керівних посадах сучасного розсадника працюють випускники спеціальності Лісове господарства Сумського НАУ.

 

Вдячні керівництву СНАУ та факультету агротехнологій та природокористування за підтримку ініціатив колективу кафедри садово-паркового та лісового господарства.